DANCE – DAY 2

Our final day of dancing was a block-buster.  Congratulations to everyone for their performances – you certainly entertained.

And so for the lat time this year we say ……

AND THE WINNERS WERE:

Section 4: Novice Classical Ballet – Solo – 14 years & under
1st Bronte Duff Stanthorpe

Section 9: Novice Jazz Solo – 14 years & under
1st Eliza Telfer Stanthorpe
2nd Bianca Maloney Sladevale
HC Caitlin Olive Bangalow
HC Siobhan Thompson Bangalow
HC Bronte Duff Stanthorpe
HC Emily Mason Tenterfield

Section 14: Novice Tap Solo – 14 years & under
1st Bianca Maloney Sladevale
2nd Caitlyn Hennoste Stanthorpe

Section 19: Classical Ballet Solo – 14 years & under
1st Lilli Jarrett Deepwater
2nd Abigail Lightfoot Glen Innes
HC Livinia Whyte Glen Innes
HC Eliza Telfer Stanthorpe
HC Grace Cupitt Glen Innes

Section 24: Demi Character Solo – 14 years & under
1st Eliza Telfer Stanthorpe
2nd Abigail Lightfoot Glen Innes
2nd Lilli Jarrett Deepwater
HC Grace Cupitt Glen Innes
HC Livinia Whyte Glen Innes

Section 29: Contemporary Solo – 14 years & under
1st Kaitlin Evans Millmerran
2nd Lilli Jarrett Deepwater
2nd Brooklyn Favero Stanthorpe
HC Livinia Whyte Glen Innes
HC Eliana Jones Warwick
HC Abigail Lightfoot Glen Innes

Section 34: Jazz Solo – 14 years & under – any style except Hip-Hop
1st Emily Kay Warwick
2nd Eliana Jones Warwick
2nd Alyssa March Warwick
HC Kaitlin Evans Millmerran
HC Lilli Jarrett Deepwater
HC Brooklyn Favero Stanthorpe

Section 39: Modern Expressive / Lyrical Solo – 14 years & under
1st Siobhan Thompson Bangalow
2nd Eliza Telfer Stanthorpe
2nd Bianca Maloney Sladevale
HC Caitlyn Hennoste Stanthorpe
HC Grace Cupitt Glen Innes
HC Lilli Jarrett Deepwater

Section 84: Small Schools:
Grades K-6 / Prep-Upper School – 20 students
1st Deepwater Public School Deepwater

Section 82: Primary Schools:
Grades K-4 / Prep-Middle School – 24 students
1st St Joseph’s School Tenterfield
2nd SHPMPS Tenterfield

Section 83: Primary Schools:
Grades 5 & 6 / Upper School – 20 students
1st St Joseph’s School Tenterfield

Section 44: Tap Solo – 14 years & under – any speed or style
1st Eliana Jones Warwick
2nd Alyssa March Warwick
2nd Caitlyn Hennoste Stanthorpe

Section 47: Hip-Hop Solo – 13 years & over
1st Emily Kay Warwick
2nd Lilli Jarrett Deepwater
HC Livinia Whyte Glen Innes

Section 50: Duo / Trio Dance – 14 years & under
1st Emily Kay & Bianca Maloney Sladevale
2nd Lilli Jarrett & Nia Teece Deepwater
2nd Eliza Telfer & Caitlyn Hennoste Stanthorpe
HC Livinia & Callie Whyte Glen Innes
HC Rhianna Richards & Sienna Dunn Stanthorpe
HC Kaitlin Evans & Paige Howe Millmerran

Section 56: Classical Ballet Improvisations – 14 years & under
1st Lilli Jarrett Deepwater
2nd Livinia Whyte Glen Innes

Section 60: Jazz Improvisations – 14 years & under
1st Eliana Jones Warwick
2nd Emily Kay Warwick
2nd Breanna Chawner Tenterfield
HC Livinia Whyte Glen Innes
HC Lilli Jarrett Deepwater

Section 64: Modern Expressive / Lyrical Improvisations – 14 years & under
1st Breanna Chawner Tenterfield
2nd Eliana Jones Warwick
HC Lilli Jarrett Deepwater
HC Livinia Whyte Glen Innes

Section 68: Tap Improvisations – 14 years & under
1st Eliana Jones Warwick

Section 72: Contemporary Dance Improvisations – 14 years & under
1st Eliana Jones Warwick
2nd Breanna Chawner Tenterfield
HC Emily Kay Warwick
HC Livinia Whyte Glen Innes
HC Amelia Wishart Tenterfield
HC Lilli Jarrett Deepwater